X. Istanbul International Architecture and Urban Films Festival

MO İstanbul 26 Ekim 2016 Çarşamba

FESTIVAL
FILES
HALLS
SCREENING MOVIE CALENDAR
AWARD WINNINGS FILMS
FESTIVAL CATALOGS


FESTIVAL

The results of the X. Istanbul International Architecture and Urban Films Festival, Documentary and Animation Films Contest have been finalized.

The “Istanbul Architecture and Urban Films Festival”, which we have been organizing since 2007, is being held for the tenth time this year. This festival is organized on the occasion of the “World Architecture Day”, which is celebrated throughout the world on the first Monday of October every year, and is programmed within the scope of the “Architecture and Urban Festivity” organized by the Chamber of Architects Istanbul Metropolitan Branch.

This year, 833 films from 84 countries have applied at our festival. 197 films have been chosen in the initial screening, and 46 of these films have advanced to the finals. The following films have been found worthy of being included in the projection program and awarded, in the evaluation made among the finalist films.

Documentary Branch:

1st Prize: Ocean Hill Drive
Directors: Miriam Gossing and Lina Sieckmann
Germany

004

 

2nd Prize: Exile
Director: Renata Claus
Brazil

005

 

3rd Prize: Darkened Water
Director: Alireza Dehghan
Iran

006

 

Animation Branch:

1st Prize: Habitat
Director: Marcel Barelli
Switzerland

001

 

2nd Prize: Scale
Director: Amin Rahbar
Iran

002

 

3rd Prize: Urban Audio Spectrum
Director: Marina Schnider
Switzerland

003

 

The opening ceremony of the Festival will be held on Friday, October 7th 2016, at 19:00, at the Chamber of Architects Istanbul Metropolitan Branch.Film projections and events within the scope of the program will be organized at Istanbul Metropolitan Branch headquarters and affiliated Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli representations and İstanbul Bakırköy and Kartal representations, as well as Kadir Has University Cibali Campus, Kadıköy Nazım Hikmet Cultural Center and Galata Association.

Chat sessions will be held regarding artistic fields such as architecture, cinema, photography, music during the festival.

The festival program may be accessed through our website at www.mimarist.orgas of Monday, September 12th 2016.

X. Istanbul International Architecture and Urban Films Festival Awards Ceremony

Time: October 15, 2016 Saturday at 7.00 pm
Location: Chamber of Architects Istanbul Metropolitan Branch
Karakoy, Kemankeş Cad. No. 31 Beyoglu – Istanbul
Contact: 90 212 251 49 00 ext. 205 – www.mimarist.org – archfilmfest@archfilmfest.org

X. Istanbul International Architecture and Urban Films Festival documentary and animation participated in the competition 833 films from 84 countries were determined movies found worthy of reward will be screened with films evaluated by the Selection Committee.
7-14 October, the audience will meet with the owners of the artifacts found in this film worthy of an award, on October 15, 2016 day at 7.00 pm Architects will receive the award at the ceremony will be held at the Istanbul Metropolitan Branch.

Documentary Films Included in the Projection Program (in Alphabetical Order):

A Headstone for a Home – Director: Eszter Barabas – Romania

Abandoned Berlin – Director: Jordi Busquets – Spain

Andrew Keegan is Moving – Director: Justine Harbonnier – France

At The Edge of The Cape – Director: Panagiotis Vekris – Greece

Atlas of The Wounded Buildings – Director: Thadeusz Tischbein – Germany

Back Home – Director: Ennio Donato – Italy

Balcony Stories – Directors: Otilia Babara, Maxim Madonov, Maria Grazia Goya Barquet, Mate Vincze – Moldova

Bauhaus Windows – Directors: Anna Faroqhi and Haim Peretz – Germany

Calle 17 con 7a Esquina – Director: Céline Billard – France

Chronicle of the Demolition – Director: Eduardo Ades – Brazil

Cities (Potential Space) – Directors: Gusztav Hamos and Katja Pratschke – Germany

Daha Güzel Bir Hayat – Director: Pınar Nadide Okan – Turkey

Designs for Life, Børge Mogensen – Director: Casper Høyberg – Denmark

Frei Otto: Spanning the Future – Director: Joshua V. Hassel – USA

Giuseppe Verdi and Glory – Director: Francesco Campanini – Italy

Gözyaşı Yolu – Director: Engin Türkyılmaz – Turkey

Indivisible Cities – Director: Annamaria Craparotta – Italy

Kaç Para – Directors: Sara Durmuş and Gülşah Keleş – Turkey

Kobuto – Director: Peter Behrbohm – Germany

Last Exit Alexanderplatz – Director: Hans Christian Post – Denmark

Ludovico’s Dream – Director: Annamaria Gallone – Italy

Off History – Director: Selini Halvadaki – Denmark

On the Rails of History – Director: Evandro Souza – Brazil

Opera 130: Palace on the Boulevard – Director: Géza M. Toth – Hungary

Pallasseum – Invisible City – Director: Manuel Inacker – Germany

Red Ochre: The Last Guards of The Holy Fire – Directors: Tim Drabandt and Fanon Kabwe – Germany

Rêger – Gezgin – Director: Bulut Rênas Kaçan – Turkey

River & Oak – Director: James Malekzadeh – Canada

Schayer – Directors: Jakub Gawkowski and Monika Olszewska – Poland

Senza Orfeo – Director Ernesta Caviola – Italy

Sıradışı İnsanlar – Director: Orhan Tekeoğlu – Turkey

Vefa – Director: Baran Vardar – Turkey

Wandenkolk – Director: Bruno Firmino – Brazil

Worlds on Edge – Directors: Thiago B. Mendonça and Renata Jardim – Brazil

Animation Films Included in the Projection Program (in Alphabetical Order) :

Bike Portraits – Director: Sashko Danylenko – USA

Da Vinci Project – Director: Alain Escalle – France

Kınamaca – Director: Serdar Koçak – Turkey

Little Thing – Director: Or Kan tor – Israel

Right Ahead – Director: Duncan Senkumba – England

The Maze – Director: Mu-Cen, Xie – Taiwan

The opening ceremony of the Festival will be held on Friday, October 7th 2016, at 19:00, at the Chamber of Architects Istanbul Metropolitan Branch. Film projections and events within the scope of the program will be organized at Istanbul Metropolitan Branch headquarters and affiliated Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli representations and İstanbul Bakırköy and Kartal representations, as well as Kadir Has University Cibali Campus, Kadıköy Nazım Hikmet Cultural Center and Galata Association.
Chat sessions will be held regarding artistic fields such as architecture, cinema, photography, music during the festival.
The festival program may be accessed through our website at www.mimarist.org as of Monday, September 12th 2016.


FILES

Entry Form

THE CONDITIONS FOR PARTOCIPATION IN THE 2016 INTERNATIONAL PARTICIPATION:
1. The films made in the fields of documentaries and animation, regarding the themes of architecture and urbanization, made during the last 5 years, may apply for the competition. The films should not have participated before in this festival.
2. The duration of the films to be accepted in the competition is limited to 60 minutes

3. a) The films to participate in the competition in languages other than English, should contain subtitles in English.

    b) The films participating from Turkey in languages other than Turkish, shall contain subtitles in Turkish and English.

    c) The films participating from Turkey, in Turkish language, shall contain subtitles in English language.

4. Whatever the original format, the films shall be presented to the organization committee in the formats of (MPEG2, MP4 or H.264), recorded on DVD, SD MEMORY CARD or USB FLASH DRIVE. Moreover the films may also be sent through the internet, on data transfer programs (Vimeo, We transfer, dropbox etc.).

The application form should be procured from the address of www.archfilmfest.org and together with the other documents, they should be sent to the address of archfilmfest@archfilmfest.org The director will be informed on the situation if any technical problems occur during the preliminary viewing of the film. In such cases, the director shall be obliged to send a new copy within no later than 48 hours, Otherwise; the film shall be eliminated from the competition.
5. The contestants are required to send the following items to the Organization Committee together with the film copies;
   a) Competition application form,
   b) 2 photographs from the film,
   c) 1 photograph of the director,
   d) The biographies of the directors participating from Turkey in Turkish and English, and of the directors participating from abroad, in English (in not more than 50 words)
   e) A short story of the film (in not more than 50 words)

   f) The Organization Committee retains the right to eliminate the films submitted with incomplete conditions regarding application, from the competition.

6. The contestants may join the competition with more than one film,.

7. Moreover, provided that they are relevant to the theme, documentaries and animation films shot more than 5 years ago, may be sent to the competition exclusively for purposes of showing. If approved by the Organization Committee such films may be included within the scope of the films shown.

8. The Festival Organization Committee may include all or a part of the films who have passed the preliminary screening into the festival program. These films are evaluated by the jury, and those films that are designated may be entitled to awards.

The films that are included into screening program and that are sent from abroad, will be awarded just for once, with net 100 US dollars excluding taxes and expenses; and films that are sent within Turkey will be awarded just for once, with 250 Turkish Lira for showing.
9. The films that pass the elimination, are retained in the festival archives, the directors of these films are notified, and such films may participate in non-commercial shows. In provinces that have the branches or units of the Chamber of Architects, such films may be totally included in the show programs, for educational purposes or free of commercial purposes. The directors and the producers of the films are deemed to accept this condition from the outset.

10. Announcement of the competition: 5 April 2016
11. Last date for application: 22 August 2016

The deadline for the cargo transport of the films that are delivered through Cargo 19 August 2016.

12. The Jury evaluation calendar: 2-3-4 September 2016

13. The announcement of the results: For the films that will be shown: 9 September 2016’, for the films that have won the elimination, at the awarding ceremony to be held on 15 October 2016’.
14. The claims for copyrights during the screening of the films will be under the responsibility of the owner of the work.
15. If conditions require, the Organization committee may amend the names of the Selecting Committee, and may determine a preliminary jury.
16. Unless a decision to the contrary is passed by the producer and the director, the films that do not pass the elimination, is considered to be transferred to the archive for the films that are included in the competition. Such films may be shown to the public in the next festival, in out of the festival category, and/or in other non-commercial film shows against a certain fee, by obtaining the consent of the director or the producer.
17. Awards:

The films sent from within and outside Turkey are appraised together.
Each Documentary and animation film is offered for competition in its own type.

First: Award Plaque

Second: Award Plaque

Third Award: Award Plaque

People’s Jury Award Plaque


18. If the director of the film is present in the movie during screening, a chance for the interview between the director and the audience is provided.

19. The members of the Board of Directors of the TMMOB Chamber of Architects İstanbul Branch, its employees, the members of the selection committee, the members of the partners of the work/project, etc. to which the members of the selection committee act as consultants, and their 1st degree relatives cannot join the competition.

20. The verdict of the Selection Committee is final. The resolutions are passed through the majority of votes.
21. People’s Jury:: The films selected for show by the selection committee are separately presented to the appraisal of the people’s jury. Every person who has watched the shows is a natural member of the people’s jury. The film that has been appraised by the people’s jury and which has obtained the highest number of votes, becomes entitled to obtain the people’s jury award.


Selection Committee for the Competition Board:

Süheyla Acar (Screen writer – Author)

Behiç Ak (Architect-Artist)

Beste Bereket (Artist)

İsmail Doğanyılmaz (Architect)

Yasemin Civelek Dura (Architect-Artist)

Hilmi Etikan (Documentary Film Director-İstanbul Short Film Festival Director)

Mehmet Emrah Erkanı (Director)

Esin Köymen (Architect)

Fikret Terzi (Director – Author)

Zeynep Ünal (Boğaziçi University MAFM Director)

Organizing Committee:

Sami Yılmaztürk (Chamber of Architects Istanbul Branch Board Chairman – Festival Organization Secretary)

Ali Hacıalioğlu (Chamber of Architects İstanbul Branch Board Secretary)

Hilmi Etikan (Documentary Film Director -İstanbul Short Film Festival Manager)

İsmail Doğanyılmaz (Architect)

Esin Köymen (Architect)

Merve Şen (Architect)

Zeynep Ünal (Boğaziçi University MAFM Director)

Selma Erdem (Festival Coordination Secretary)

APPLICATION ADDRESS:

Selma Erdem
TMMOB Mimarlar Odası
İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Cad. No. 31 Beyoğlu 34425 İstanbul
Tel:   (212) 251 49 00 – 205
Faks: (212) 251 94 14

E-Posta: archfilmfest@archfilmfest.org
Web:
www.archfilmfest.org


HALLS

The opening ceremony of the Festival will be held on Friday, October 7th 2016, at 19:00, at the Chamber of Architects Istanbul Metropolitan Branch. Film projections and events within the scope of the program will be organized at Istanbul Metropolitan Branch headquarters and affiliated Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli representations and İstanbul Bakırköy and Kartal representations, as well as Kadir Has University Cibali Campus, Kadıköy Nazım Hikmet Cultural Center and Galata Association.

Chat sessions will be held regarding artistic fields such as architecture, cinema, photography, music during the festival.


Hall I:
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Kemankeş Mah. Kemankeş Cad. No: 31 Karaköy/Beyoğlu 34425 İstanbul
Phone: +90 212 251 4900

Hall II: Galata Derneği
Galata Kulesi Sok. No: 21 34420 Beyoğlu-İstanbul
Phone: +90 212 243 9810

Hall III: Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü
Kadir Has Caddesi, Cibali / İSTANBUL-34083
Phone: +90 (212) 533 65 32

Hall IV: Nâzım Hikmet Kültür Merkezi
Ali Suavi Sok. (Sanatçılar Sok.) No: 7
Bahariye -İstanbul
Phone: +90 216 414 2239

Hall V: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği (Bakırköy)
Sakızağacı Mah. Şinasi Gürünlü Sok. No: 21 Bakırköy – İstanbul
Phone: +90 212 543 23 68

Hall VI: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu II. Büyükkent Bölge Temsilciliği (Kartal)
Bağlarbaşı Mah. Bağdat Cad. Kocaer Apt. No: 487/3 Maltepe-İstanbul
Phone: 0216 473 83 65 – 0216 457 50 98

Hall VII: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Tekirdağ Temsilciliği
Turgut Mah. Eski İstanbul Cad. No: 29 Tekirdağ
Phone: 0282 261 59 40

Hall VIII: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kırklareli Temsilciliği
Karakaş Mah. Cumhuriyet Cad. No: 64 Kat: 3 Kırklareli
Phone: 0288 212 33 83

Hall IX: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilciliği
Mithatpaşa Mah. Rasathane Sok. No: 3 Edirne
Phone: 0284 213 08 40

 


SCREENING MOVIE CALENDAR

The opening ceremony of the Festival will be held on Friday, October 7th 2016, at 19:00, at the Chamber of Architects Istanbul Metropolitan Branch. Film projections and events within the scope of the program will be organized at Istanbul Metropolitan Branch headquarters and affiliated Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli representations and İstanbul Bakırköy and Kartal representations, as well as Kadir Has University Cibali Campus, Kadıköy Nazım Hikmet Cultural Center and Galata Association.

Chat sessions will be held regarding artistic fields such as architecture, cinema, photography, music during the festival.

Hall-1 Screening Movie Calendar

Hall-2 Screening Movie Calendar

Hall-3 Screening Movie Calendar

Hall-4 Screening Movie Calendar

Hall-5 Screening Movie Calendar

Hall-6 Screening Movie Calendar

Hall-7 Screening Movie Calendar

Hall-8 Screening Movie Calendar

Hall-9 Screening Movie Calendar

All Screening Movie Calendar


AWARD WINNINGS FILMS

10. Festival

Documentary Branch:
1st Prize: Ocean Hill Drive – Directors: Miriam Gossing and Lina Sieckmann – Germany
2nd Prize: Exile – Director:  Renata Claus – Brazil
3rd Prize: Darkened Water – Director: Alireza Dehghan – Iran

Animation Branch:
1st Prize: Habitat – Director: Marcel Barelli – Switzerland
2nd Prize: Scale – Director: Amin Rahbar – Iran
3rd Prize: Urban Audio Spectrum: Marina Schnider – Switzerland

9. Festival

1-    HABİTAT – PERSONAL NOTES
2-    ÖLMEZ AĞAÇ YIRCA DİRENİŞİ
3-    SU BEDEVİLERİ
4-    CONCRETE LOVE – THE BÖHM FAMILY

8. Festival

1-    EURITMIA / EURITMIA – GEZİYİ HATIRLAMAK / REMEMBERING GEZİ
2-    NAİL V.
3-    EYMİR NEDEN PAYLAŞILAMADI?
4-    DLRG / DLRG (German Live Saving Association)
5-    LEAVING / AYRILIŞ
6-    ÇERÇEVE (FRAME)

7. Festival

1-    AWAY FROM ALL SUNS
2-    LUCIEN HERVE, PHOTOGRAPHER DESPITE HIMSELF
3-    MAYA
4-    THE LONG FORGOTTEN ISLAND
5-    THE SACRED

6. Festival

1-    ESPUI
2-    WITH A PROJECT IN HIS HANDS
3-    MENDELSOHN’S INCESSANT VISIONS
4-    DAMN THE DAMS
5-    THE RAMP – FLYING OVER SNOW

5. Festival

1-    TETRİST
2-    EKÜMENOPOLİS
3-    ÇİN’DE KENTLEŞME-MUTLULUK HER YERDE

4. Festival

1-    SON AYİNLER
2-    ALTINDAN BETON
3-    SELAHATTİN’İN İSTANBUL’U
4-    MİRAZ-UMUT
5-    İNSAN, KENDİ KAFESİNİ TAŞIYAN TEK KUŞTUR
6-    KISIR DÖNGÜ
7-    KAĞIT HANE
8-    KAHPE DEVRAN
9-    SON KUMSAL

3. Festival

1-    4857
2-    MEZRA EZİDİYA
3-    SU KENTLERİ (VESIKAUPUNKEJA) – WATER CITIES

2. Festival

1-    DOBLE FORZA
2-    GÖÇ
3-    KLONİSTAN
4-    PEKİ YA LONDRA
5-    SATILIK
6-    BİR BEYGİR HİKAYESİ

1. Festival

1-    200.000 HAYALET – NIJUMAN NO BOREI
2-    ENTROPİ
3-    KULEDİBİ SOKAK NO:23
4-    MAKİNELERİN İSYANI


FESTIVAL CATALOGS

I. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 1-6 OCTOBER 2007

II. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 6-12 OCTOBER 2008

III. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 5-11 OCTOBER 2009

IV. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 4-10 OCTOBER 2010

V. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 3-9 OCTOBER 2011

VI. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 1-7 OCTOBER 2012

VII. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 1-9 OCTOBER 2013

VIII. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 13-18 OCTOBER 2014

IX. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 2-9 OCTOBER 2015

X. ISTANBUL INTERNATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN FILMS FESTIVAL – 7-15 OCTOBER 2016

MO İstanbul 26 Ekim 2016 Çarşamba