Kütüphane

MO İstanbul 1 Ağustos 2017 Salı

Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi:

Mimarlar Odası üyelerine, mimarlık öğrencilerine ve ilgili araştırmacılara hizmet veren özel konulu bir araştırma ve bilgi merkezidir.

Kütüphane programında arama yapmak için tıklayınız.

Mimarlar Odası üyelerine, mimarlık öğrencilerine ve ilgili araştırmacılara hizmet veren özel konulu bir araştırma ve bilgi merkezidir. Oda’nın belleğini oluşturma doğrultusunda 1987 yılından itibaren yoğun çaba gösterilmiştir. Özellikle Mimar Şener Özler’in bu çalışmalardaki yoğun katkısı sonucu kütüphane ve arşiv, araştırmacıların başvuru kaynağı olmuş, birçok tez ve araştırma raporunda kaynak olarak gösterilmiştir. Şube Yönetim Kurulu, 05.05.2001 tarihinde Şener Özler’in vefatı sonrasında, Mimarlar Odası Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nin adının “Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi” olarak belirlenmesine karar vermiştir.

Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nden nasıl yararlanılır?
Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi; salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 09.00-12.30/13.30-18.00 saatleri arasında Karaköy’deki binamızda mimar, araştırmacı ve öğrencilere iki personelle hizmet vermektedir. Dönemsel olarak stajyer öğrenciler de merkeze katkıda bulunmaktadır.

Mekândaki bilgisayarlardan, bina içinden veya okuyucunun bulunduğu herhangi bir ortamdan internet ve Milas Kütüphane Otomasyon Sistemi vasıtasıyla yayın ve arşiv kataloğuna erişilebilmektedir.

Merkezimizi yılda ortalama 1500 kişi ziyaret etmektedir.

Kütüphane:

Milas Kütüphane programı uluslararası “Marc” veritabanına uygundur ve Dewey Onlu Sınıflama Sistemine göre kodlanmıştır. Katalog arama modülleri eser adı, yazar adı, konu başlığı, demirbaş numarası, yayıncı gibi çoklu arama biçimindedir. Kataloglanan materyaller, kitap, tez, süreli yayın, broşür, bülten, afiş, CD ve kaset gibi yazılı, görsel ve işitsel materyalleri kapsamaktadır.

01.06.2011 tarihinde Yapı Endüstri Merkezi ile yapılan bir protokolle; Yapı Endüstri Merkezi, Bilgi Belge Merkezi’ndeki yayınları Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne bağışlamış olup aktarılan kitap sayısı 3100 adet, süreli yayın başlığı da 80 civarındadır.

Yapı Endüstri Merkezi bağışı dışında, mimar üyelerimizin bağışları yoluyla da Merkezimize kitap ve süreli yayın sağlanmış bulunmaktadır. Merkezimizdeki basılı materyal sayısı ortalama 15.000 adettir.

Merkezimizde ayrıca 198 başlık altında süreli yayın bulunmaktadır.

Merkezimiz, Yapı Endüstri Merkezi Bilgi Belge Merkezi’nde bulunan kitap ve dergilerin de bağışlanmasıyla nitelik ve nicelik bakımından gelişmiş olup başta araştırmacılar ve mimarlar için, son derece değerli bir arşiv ve dokümantasyon merkezi olarak hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Merkezimizde; mimarlık, şehir planlama, kent ve konut, yapı malzemesi, teknoloji, enerji, arkeoloji, sanat tarihi, inşaat mühendisliği, peyzaj mimarlığı gibi alanların yanı sıra, Türkiye, İstanbul, hukuk, tarih ve sosyal bilimler konularıyla ilgili özel raflar da bulunmaktadır.

Süreli yayınlar:

1. A+U
2. Abitare
3. AD (Architectural Design)
4. AJ (Architects’ Journal)
5. Aktüel Arkeoloji
6. Ant
7. Archidek
8. Architects Working Details
9. Architectural Digest
10.Architectural Record
11.Architecture
12.Archithese
13.Area
14. Arkeoloji ve Sanat
15. Arkitekt
16. Arkitektur DK
17. Arredamento Dekorasyon
18. Arredamento Mimarlık
19. Art
20. Art+Decor
21. Asansör Dünyası (AD)
22. Atlantis
23. Atlas
24. Aylık Dış Ticaret Özeti
25. Aylık Ekonomik Göstergeler
26. Aylık İstatistik Bülteni
27. Banyo Mutfak
28. Batıment International
29. Baudoc-Bulletin
30. Belgeler
31. Best of Best
32. Beton Prefabrikasyon
33. Betonart
34. Bilim ve Gelecek
35. Bilim ve Teknik
36. Boyacı Küpü
37. Buğday
38. Building Research and Information
39. Building Research and Practice
40. Businessweek
41. Capital
42. Casabella
43. Cephe
44. Costruire in Laterizio
45. CPI-Concrete Plant International
46. Çağdaş Şehir
47. Çatı ve Cephe
48. Çelik Yapılar
49. Çevre
50. Çimento ve Beton Dünyası
51. DB Deutsche Bauzeitung
52. DBZ Deutsche Bauzeitschrift
53. DDS
54. Detail
55. Devlet Su İşleri Bülteni
56. Dizayn Konstrüksiyon
57. Docu Bulletin
58. Doğal Gaz (LPG-Fuel Oil)
59. Domus
60. Domus m
61. Doxa
62. Dönemler İtibariyle İmalat Sanayi
63. Dünya İnşaat
64. Ege Mimarlık
65. Eko IQ
66. Ekonomist
67. Elcroquis
68. Elemente Des Baunens
69. Exhibition World
70. Foreign Policy
71. Frame
72. Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi
73. Genç Sanat
74. Golf Construction
75. Habitat Ufficio
76. Hauser
77. Hatay
78. Havuz
79. Havuz ve Sauna
80. Hazır Beton
81. Hoch Part Erre
82. Home Art
83. House Beautiful
84. Housing Science and Its Applications
85. I’Architecture d’Aujourd’hui
86. Icon
87. Il Bagno
88. Indergi
89. Interior Design
90. Interiors
91. Interni
92. İçmimar
93. İnşaat Dünyası
94. İnşaat Magazin
95. İnşaat Malzeme
96. İnşaat Malzemeleri ve Uygulamaları
97. İstanbul
98. İstanbul Barosu Dergisi
99. İTÜ Dergisi (İTÜ Journal)
100. İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü
101. İTÜ Şehircilik Enstitüsü Dergisi
102. İTÜ Vakfı Dergisi
103. İzolasyon Dünyası
104. JA (The Japan Architect)
105. Kent ve Yaşam
106. Keramikos
107. Kongre Rehberi
108. Konut
109. L’arca
110. Laminart
111. Landscape World
112. Lotus International
113. Maison Française
114. Mark
115. Marketing Türkiye
116. Materia
117. Media Cat
118. Milli Saraylar Dergisi
119. Milliyet Sanat Dergisi
120. Mimar
121. Mimar.ist
122. Mimarlara Mektup
123. Mimarlık
124. Mimarlık Batı Akdeniz
125. Mimarlık Haberler
126. Mimarlık Güney Marmara
127. Mimarlık&Dekorasyon
128. Mimarlıkta Malzeme
129. Mobilya Dekorasyon
130. Mobilya Tekstil
131. MODDA (Turkish Buildings&Decoration)
132. Mühendis ve Makina
133. Nalburiye
134. National Geographic
135. Natura
136. Naturel Stone
137. New Zealand Renovation Trends
138. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi
139. Ölçü
140. Perspectives
141. Peyzaj
142. Prefabrik Birliği
143. Professional Lighting
144. Projem
145. Raf
146. Recuperare
147. Sanat Çevresi
148. Sanat Tarihi Defterleri
149. Sanat Tarihi Dergisi
150. Sanat Olayı
151. Sanayi Üretim İndeksi
152. Seramik
153. Sergistanbul
154. Soğutma Dünyası
155. Sweet’s File Architectural
156. Şantiye
157. Tabiat ve İnsan
158. Taç Vakfı Dergisi
159. Tarih ve Toplum
160. Tasarım
161. Tasarım+Kuram
162. Tasarım Merkezi Dergisi
163. Taş Dünyası
164. Techniques and Architecture
165. Termodinamik
166. Tesisat
167. Tesisat Mühendisliği
168. Tesisat Pazarlama
169. The Architectural Review
170. The Plan
171. TİMDER
172. TİM-SE
173. Toplumsal Tarih
174. Toptan Eşya ve Tüketici Fiyatları Aylık İndeks Bülteni
175. TTMD
176. Türk İnşa
177. Türk Sanatı Tarihi Dergisi
178. Türkiye Mühendislik Haberleri
179. Türkiye Temel Ekonomik Göstergeler
180. Urban Land
181. Villa
182. Villa Giardini
183. Wall Paper
184. Werk, Bauen+Wohnen
185. Wettbewerbe Aktuell
186. XXI
187. Vakıflar Dergisi
188. Varlık Dergisi
189. Yalıtım
190. Yapı
191. Yapı Kimyasalları
192. Yapı Malzeme
193. Yarın
194. Yeni Mimar
195. Yeni Ufuklar
196. Yerel Kimlik
197. Yön
198. Zuschnitt

Arşiv:

Merkezimizde arşiv malzemesi mekânsal olarak ayrılmış olup görsel-işitsel materyaller 2500 adet kadardır.

Katalog kaydında, içindekiler bölümüne materyalin fotoğraf, film ya da TV programından hangisi olduğu eklenmiş, içlerinde kasetleri olanlar da otomasyon programına dahil edilerek ilgili CD ve DVD ile ilişkilendirilmiştir. Kişi adı, eser adı ve konu başlığı ile tarama yapıldığında etkinlik kasetlerine, CD’lerine ve DVD’lere ulaşılabilmektedir.

Kentin belleğini oluşturmak amacı ile binlerce fotoğraf, araştırmacıların bilgisine sunulmak üzere arşivimize kazandırılmıştır.

Film arşivimizde; mimarlık, kentleşme, göç, İstanbul, kentsel dönüşüm, kentsel dönüşümün sosyal boyutu, arkeolojik sit alanları, kültürel, endüstriyel ve tarihsel koruma, doğal koruma, HES’ler ve toplumsal yansıması, insan öyküleri gibi belgesel filmler ile canlandırma filmleri bulunmaktadır.

Ayrıca mimarlık ve kent belleğinin oluşumuna katkı sağlayan, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” programına alınan tüm filmler arşivimizde yer almaktadır.

Oda etkinlikleri ile ilgili videolar, basın yayın organlarında Oda’yı temsil eden yöneticilerimizin yer aldığı programların kayıtları, fotoğraflar arşivde bulunan diğer dokümanlardır.

Belgesel filmleri ve diğer dokümanları merkezimizin bilgisayarlarında izlemek mümkündür. Belgesel filmler için, toplu gösterim konusunda önceden talepte bulunulduğunda, merkezimizin içinde yer alan Prof. Orhan Şahinler Sinema Salonu’nda toplu gösterim yapılabilmektedir.

Arşiv belgelerine web üzerinden ulaşabilmesi için ayrıca bir çalışma yürütülmektedir.

Şube yöneticilerimiz tarafından düzenli olarak takip edilen ve incelenen günlük gazetelerden Mimarlar Odası’nın ilgi alnına giren sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel ve mimarlıkla ilgili bütün haberler kesilip konularına göre sınıflandırılarak arşiv programına aktarımı düzenli olarak sürdürülmektedir.

Arşivimizde yer alan festival filmleri:

Caria’nın Issız Tanığı: Stratonikeia – Yönetmen: Serdar Karakaya
İstanbul – Yönetmen: Deniz Kana
Büyük Londra Oteli – Yönetmen: Nazmiye Karadağ
Doğan Apartmanı – Yönetmen: Nazmiye Karadağ
Bozcaada – Yönetmen: Ethem Özgüven
Kuledibi Sokak No: 23 – Yönetmen: Aysim Türkmen
Entropi – Yönetmen: Ozan Özdilek
Göç – Yönetmen: Şenol Çöm, Havva Şahin
Kapının Ardında – Yönetmen: Tamer Karakulak
Mardin ya da Şahmeran Çemberi – Yönetmen: Haluk Koçoğlu
Down-Under – Yönetmen: Güven Çatak
X – Yönetmen: Özgür E. Arık
Eski Yenimahalle – Yönetmen: Hamit Annak
Makinelerin İsyanı – Yönetmen: Dağhan Celayir
Başka Diyarların Çocukları – Yönetmen: Nazlı Eda Noyan, Dağhan Celayir
Kır-ı-kkonaklar – Yönetmen: Kamil Mingü, Özge Tığlı
Hoşçakal – Yönetmen: Murat Balkı
Arka Bahçede Yıkım – Yönetmen: Murat Balkı
Gecekondu – Yönetmen: Ebru Karaca
Beyoğlu 24 – Yönetmen: Önder İnce
Bu da Benim Kentim – Yönetmen: Ayce Kartal
Olmak ve Sahip Olmak – Yönetmen: Gaspar D. Pomares
A18One – Yönetmen: Padelis Frantzis
Kredi – Yönetmen: Lina Theodorou
İthalat-İhracat – Yönetmen: Eren Önsöz
Tallaght – Yönetmen: Lilli Kuschel, Anna Fiedler
B720-İşleyişin Metotları – Yönetmen: Francisco Dulanto
Bir Sosyalist, Bir Mimar ve Gökdelen – Yönetmen: Fredrik Gertten
200.000 Hayalet – Yönetmen: Jean-Gabriel Périot
Kuş Evi – Yönetmen: Khoo Eng Yow
Michael Scott-Değişen Bir Adam – Yönetmen: Ciarin Scott
Le Corbusier ve Hindistan – Yönetmen: Manu Rewal
Triton’da Notlar – Yönetmen: Spiros Papadopoulos
Atina’dan Görüntüler-Bir Şehir Senfonisi – Yönetmen: George Spanos
Çift Başlı Ejderha – Yönetmen: Jadwiga Kocur, Leszek Ptaszynski
Osman’ın Bahçesi – Yönetmen: Cristovao Reis
Obras – Yönetmen: Hendrick Dusollier
Kayıp Mülk Hong Kong – Yönetmen: Bin Chuen Chol
Gezinti – Yönetmen: Calin Dan
Peki Ya Londra – Yönetmen: Rıza Kıraç
Strabon’un İzinde – Yönetmen: Ufuk Güral
Akvaryum – Yönetmen: Denizcan Yüzgül
Fıkra – Yönetmen: Şenol Çöm
Hasta – Yönetmen: Şenol Çöm
Köy Odaları – Yönetmen: Murat Aytaş
Bir Gençlik Hikâyesi – Yönetmen: Erinç Ulusoy
Hekate’nin Kutsal Kenti Lagina – Yönetmen: Serdar Karakaya
Huzur – Yönetmen: Ebru Karaca
Klonistan – Yönetmen: Ayce Kartal
Bir Han Hikâyesi – Yönetmen: Zeliha Kaya
Satılık – Yönetmen: Mustafa Karakaya
Aliş Harikalar Diyarında – Yönetmen: Özgün Dilek
Anoptikon – Yönetmen: Mehmet Şakir Arslan
Tanrılar, Karakterler, Yapılar – Yönetmen: Erdem Şimşek
İstanbul’un Rengi: Erguvan – Yönetmen: Tunahan İlbars
Keşfetmeyi Denemek: Kaniş Karumu – Yönetmen: Ali Canlar
Sinope’nin Yolculuğu – Yönetmen: Ali Canlar
Gül Yabani – Yönetmen: Hamit Annak
Bir Beygir Hikâyesi – Yönetmen: Başol Özyayla
İstanbul’da Hareketin Ritmi – Yönetmen: Ceki Duşi
Göç – Yönetmen: Ezgi Bakçay Çolak
Akış – Yönetmen: Dağhan Celayir
Doble Forza – Yönetmen: Lorenzo Tripodi, Manuela Conti
Popüler İtalyan Bankı – Yönetmen: Werther Germondari
Özgürlük Salonu – Yönetmen: Paddy Cahill
Slide-in – Yönetmen: Saul Metzstein
Mimarlık XX – Csontos Janos
Bağış Aranıyor – Yönetmen: Luts Heineking
Gizli Güzel – Yönetmen: Mohsen Khodabandeh
Rwanda’nın Çiçekleri – Yönetmen: David Munoz
Muhtar Hanım – Yönetmen: Didem Şahin
4857 – Yönetmen: Petra Holzer, Selçuk Erzurumlu, Ethem Özgüven
Mezra Ezidiya – Yönetmen: Rodi Yüzbaşı
Mimar Kemaleddin Bey – Yönetmen: Veysel Cihan Hızar
35’de 3 – Yönetmen: Tuna Yılmaz, Murat Eldem
Bir Düş Mekânı, Müze – Yönetmen: Melek Demir
Melih Gökçek ve Demokrasi – Yönetmen: Burkay Doğan
Üzüm Kokan Öncü Toprak: Buca – Yönetmen: Efgan Erden
Çığlık – Yönetmen: Ahmet Bikiç
Gök Kuşağı – Yönetmen: Mustafa Karakaya
Fenerin Ardındaki Şehir – Yönetmen: Cenk Demirkıran, Gökçe Kaan Demirkıran
Afyonkarahisar’da Canlanan Tarih – Yönetmen: Hakan Yılmaz
8’den 8’e Sahildekiler – Yönetmen: Orkide Ünsür
Tarlabaşı’nda Neler Oluyor – Yönetmen: Timurtaş Onan, Selin Şahin
Kelebeğin Göçü – Yönetmen: Merve Tutaşı
Parlak Gelecek – Yönetmen: Hamit Annak
Bir Kentin Pornografisi – Yönetmen: Burkay Doğan
Kafalar – Yönetmen: Sezin Ermiş
Hipodermik – Yönetmen: Şenol Çöm
Kadınları Beklerken – Yönetmen: Estephan Wagner
Ocakta Belki – Yönetmen: Diogo Costa Amarante
Çarşıda Bir Gün – Yönetmen: Jalal Mehmannavaz
Su Kentleri – Yönetmen: Jaana Puhakka
Motorşehir – Gianni Cipriano, Yusuf Sayman
Araf – Yönetmen: Serdar Çetinkaya
Bölge – Yönetmen: Güliz Sağlam, Feryal Saygılıgil
Duvar – Yönetmen: Deniz Oğuzsoy, Emre Karadaş
İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları – Yönetmen: Nezahat Gündoğan
İstanbul’un Ses’i – Yönetmen: Cengiz Tünay
Kâğıt Hane – Yönetmen: Belgin Cengiz, Oğuz Karabeli
Kahpe Devran – Yönetmen: Cahit Çeçen
Kısır Döngü – Yönetmen: Aksel Zeydan Göz
Mada – Yönetmen: Musa Ak
Mekân Akrep; Zaman Yelkovan “İstanbul’un Eşref Saati” – Yönetmen: Şenol Şen
Miraz-Umut – Yönetmen: Rodi Yüzbaşı
Olmasa – Yönetmen: Filiz Gazi
Sadece Adı Kaldı Elimizde: Kortejolar – Yönetmen: Raşel Meseri, Nitsa Çukurel
Selahattin’in İstanbul’u – Yönetmen: Aysim Türkmen
Son Kumsal – Yönetmen: Rüya Arzu Köksal
Toz – Yönetmen: Petra Holzer, Selçuk Erzurumlu, Ethem Özgüven
Köprüler Yapmak – Yönetmen: Velid Gagula
İnsan, Kendi Kafesini Taşıyan Tek Kuştur – Yönetmen: Claude Weiss
Altından Beton – Yönetmen: Guy Adam Ailion
Döngüdöngü – Yönetmen: Patrick Bergeron
Parti Duvarları – Yönetmen: Pedro Mesquita
Yeni Ten – Yönetmen: Clara Elalouf
Priştine-Bir Kentin Istırabı – Yönetmen: Astrit Hajrullahu
Son Ayinler – Yönetmen: Yasmine Kabir
Avrupa’nın Krizi – Yönetmen: Jadwiga Kocur
İstanbul’un Tam Kalbi – Yönetmen: Nuray Demir, Marius Ertelt
Üç Üzgün Kaplan – Yönetmen: David Munoz
Başka Dünya Yok – Yönetmen: Hüseyin Aydın
Benim Ali Sami Yenim – Yönetmen: Dîdem Şahin
Bir Adım Ötesi – Yönetmen: Tülin Dağ
Bir Avlu Bir Kent – Yönetmen: Canan Altınbulak
Dara’nın Küçük Bilgeleri – Yönetmen: Veysel Cihan Hızar
Davutpaşa’nın Külleri – Yönetmen: Ayten Başer
Doğa Nöbeti – Yönetmen: Enis Küçükdoğan
Doğu’nun Kırmızı Kenti – Yönetmen: Tülin Erarslan
Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir – Yönetmen: İmre Azem
Göç – Yönetmen: Mehmet Özgür Candan
Herkes Uyurken – Yönetmen: Erdem Murat Çelikler
Magnus Nottingham – Yönetmen: Ayce Kartal
Ofsayt – Yönetmen: Reyan Tuvi
Son Kale – Yönetmen: Zuhal Akmeşe
Tetrist – Yönetmen: Mesrure Melis Bilgin
Urbanbugs – Yönetmen: Aykut Alp Ersoy
Yılkı Atları – Yönetmen: Muhammet Çakıral
Yörümeyenler – Yönetmen: Sadık Ziya Zehir
Patırtıya Yer Vermek – Yönetmen: Eray Çaylı
Archicoustics-Sesli Bir Mimarlık – Yönetmen: Paul Michielsen
Babil – Yönetmen: Hendrick Dusollier
Bir Fabrikanın Hikâyesi: Yıkmak ve Yapmak – Yönetmen: Jacobo Sucari
Sonsuz Jest – Yönetmen: David Munoz
Nekropolis – Yönetmen: Kerstin Gramberg
Le Havre’dan Gelen Kartlar – Yönetmen: Françoise Poulin-Jacob
Susamışlık – Yönetmen: François Vogel
Yarım Kalmış İtalya – Yönetmen: Benoit Felici
Çin’de Kentleşme-Mutluluk Her Yerde – Yönetmen: David Lingerak
Ne Tuzlu Bir Göldü Benim Gölüm – Yönetmen: Hassan Ghahremani
Annem Barış İstiyor – Yönetmen: Aziz Çapkurt
Büyük Aşıklar – Yönetmen: Nagihan Çakar
Çirkin Ördek Yavrusu – Yönetmen: Abdurrahman Öner
Geçmiş Mazi Olmadı – Yönetmen: Mehmet Özgür Candan
Manastır Doğum Yerim – Yönetmen: Yasin Ali Türkeri
Ordu’da Bir Argonot – Yönetmen: Rüya Arzu Köksal
45 Gün – Yönetmen: Ömer Güneş
Dünya’da Bir Gece Daha – Yönetmen: David Munoz
Mimari Hastalık – Yönetmen: Mounir Fatmi
Ben Geldim Gidiyorum – Yönetmen: Metin Akdemir
Cem Sorguç’la Gazhaneler – Yönetmen: Enis Küçükdoğan
Cneydo Cennet – Yönetmen: Hüdai Ateş
Elinde Proje Var – Yönetmen: Perihan Bayraktar
Espui – Yönetmen: Anna Soldevila
Geçiş – Yönetmenler: Jordana Maurer, Giorgio Poloni
Geçmişten Geleceğe Emanet: Eyüp Ahşapları – Yönetmen: Ümit Aygül
Gündöndü – Yönetmen: Nejla Demirci
Hürriyet Mimari – Yönetmen: Azime Cantaş
İşte Böyle – Yönetmenler: Osman Şişman, Özlem Sarıyıldız
Kent Sürgünleri – Yönetmen: Emrah Çam
Kolo’nun Mirası – Yönetmenler: Zümrüt Karatekin, Emir Hilmioğlu
Kovan – Yönetmen: Gökçin Dokumacı
Köprü – Yönetmen: Soner Sert
Lübbey’i Bekleyenler – Yönetmen: Özer Kesemen
Mendelsohn’un Ardı Arkası Kesilmeyen Hayalgücü – Yönetmen: Duki Dror
Modern WC – Yönetmenler: Dila Tapan, Yiğit Tokgöz
Muteni – Yönetmen: Hakan Keleş
Nerede Yaşarsan Yaşa – Yönetmen: Nejla Osseiran
Eski Köprünün Yeni Hayatı – Yönetmen: Velid Gagula
Rampa-Karda Uçmak – Yönetmenler: Cengiz Yüzsever, Filiz Kaynak
Hallways’den Sesler – Yönetmen: Lasse Lau
Hava Yapıları – Yönetmen: Diane Davis-Sikora
Sulukule: Kimin İçin Dönüşüm – Yönetmen: Nejla Osseiran
Kent Olarak Okul – Herman Hertzberger – Yönetmen: Moniek van de Vall
Tokludede Düşleri – Yönetmen: Emircan Soksan
Ucube – Yönetmenler: Erol Mintaş, Taylan Mintaş
Agorafobi – Yönetmen: İmre Azem
Tüm Güneşlerden Uzakta – Yönetmen: Isa Willinger
Bir Düştü Sulukule – Yönetmen: Müjgan Taner
Bizim Köy – Yönetmen: Kağan Göktepe
Büyükdedem Mimarbaşı Lole – Yönetmen: Haluk Koçoğlu
Cervel-i İstanbul – Yönetmen: Can Eren
Çağdaş – Yönetmen: Nicolangelo Gelormini
Dalight: İstanbul – Yönetmen: Ali Kerem Öner
Dom Novogo Byta – Yönetmenler: Lorenzo Tripodi, Manuela Conti
Kıyı Kıyı – Yönetmenler: Bilge Demirtaş, Özlem Sarıyıldız
Kutsal, New York’un Küçük Suriyesi – Yönetmen: Özge Doğan
Lucien Herve, Kendine Rağmen Fotoğrafçı – Yönetmen: Gerrit Messiaen
İnsan Bir Yer Yaptı – Yönetmen: Yu Shen Su
Maya – Yönetmen: Rodi Yüzbaşı
Bina Toplantısı – Yönetmenler: Carlota Coloma, Adria Lahuerta
Newton Bahçesi – Yönetmen: Peter Spence
Rüya – Yönetmenler: Engin Çetinkaya, Eyüp Taha Kaymaz
Salah’ın Yeri – İşleri Sırasında Bile Açık – Yönetmenler: Nadia Bouferkas, Mehmet Arıkan
Sokakta Nefes Almak – Yönetmen: İbrahim Sertaç Kasaplar
Şantiye Beyoğlu – Yönetmen: Meral Candan
Kent M – Yönetmen: Igor Morozov
Tehcir Hikâyeleri – Yönetmenler: Ezgi Sönmez Turan, Pınar Yıldız
Tiyatro Aşkı – Yönetmen: Ali Kağan Kafa
Unutulmuşlar Adası – Yönetmen: Cansu Şahin
Niçin Michele de Lucchi Hakkında Bir Film – Yönetmen: Alessio Bozzer
Aküsüz Araba – Konak Vali Kazımpaşa İlkokulu Kısa Film Atölyesi Öğrencileri
Bağ – Yönetmenler: Gözde Efe, Hande Zerkin
Bina Bina Kent – Yönetmen: Sevcan Sönmez
Bir Şehrin Aşırı Acıklı Hikâyesi – Yönetmen: Mustafa Karakaya
Çerçeve – Yönetmenler: Ayten Başer, Gülçin Balta Tezcan
DLRG – Yönetmenler: Antje Buchholz, Sven Flechsenhar, Maja Weyermann
Euritma – Yönetmenler: Enrico Diego Mandirola, Juan Pablo Aschner Rosselli
Eymir Neden Paylaşılamadı – Yönetmen: Yasin Sönmez
Fırtına – Yönetmen: Aydın Kapancık
Gezi’yi Hatırlamak – Yönetmen: Timurtaş Onan
Arzu Ederim – Yönetmen: Jan Schabert
İstanbul’da Bir Rus Sarayı – Yönetmenler: Onur Barış, Mahir Boztepe
Misafir – Yönetmen: Haydar Demirtaş
Nail V. – Yönetmen: Kurtuluş Özgen
Ölmeseydik Ne İyiydi – Yönetmen: M. Kemal Açıkyol
Parkur – Yönetmen: M. Şakir Arslan
Rüzgârın Pietası – Yönetmenler: Stefano Croci, Silvia Siberini
Hassas Şiir: Lina Bo Bardi Mimarlığı – Yönetmen: Belinda Rukschcio
Gökyüzüne Uzanmak – Yönetmenler: Bert Oosterveld, Peter Franken
Son Urartulu – Yönetmen: Fuat Demirhan
Yedikule Bostanları – Yönetmen: Fatih Pınar
910.000 – Yönetmen: Erdem Türkavcı
Kerpiçten Hayaller – Yönetmen: Yasemin Akıncı
Sevgim Beton Gibi: Böhm Ailesi – Yönetmen: Maurizius Starkle Drux
Çekçek – Yönetmenler: Can Akbulut, Harun Çavuş
Zamanın Altını – Yönetmen: Barbara Schröder
Grafstract: Bronx’ta Sokak Sanatı Rönesansı – Yönetmen: Dana Perez
Habitat-Kişisel Notlar – Yönetmen: Emiliano Dante
Han – Yönetmen: Çağrı İşbilir
Humboldt Oteli: Avila Dağı’ndaki Mucize – Yönetmen: Federico Prieto
Kırmızı Işık-Fransa Çok Güzel – Yönetmen: Yasemin Akıncı
Komşu Komşu Huu – Yönetmen: Bingöl Elmas
Koro – Yönetmen: Ahmet Bikiç
Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü – Yönetmen İmre Azem
Leviathan’la Yaşamak – Yönetmen: Şirin Bayram Demirel
Meyhane, Dedemin Can Evi – Yönetmen: Mehdi Shabani
Mülksüzler – Yönetmen: Zafer Yorgancı
Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi – Yönetmen: Kazım Kızıl
Öteki Kasaba – Yönetmen: Nefin Dinç
Su Bedevileri – Yönetmen: Ömer Güneş
Tarzan Kemal – Yönetmen: Caner Özdemir
Eller – Yönetmen: Miguel G. Morales
Yüzde 12.29 – Yönetmen: Oktay Altunnar
Bir Ev için Bir Mezar Taşı – Yönetmen: Ezster Barabas
Terkedilmiş Berlin – Yönetmen: Jordi Busquets
Andrew Keegan Taşınıyor – Yönetmen: Justine Harbonnier
Burnun Kenarında – Yönetmen: Panagiotis Vekris
Yaralı Binalar Atlası – Yönetmen: Thadeusz Tischbein
Eve Dönüş – Yönetmen: Ennio Donato
Balkon Hikâyeleri – Yönetmenler: Otilla Babara, Maxim Madonov, Maria Grazia Goya Barquet, Mate Vincze
Bauhaus Pencereleri – Yönetmenler: Anna Faroqhi, Haim Peretz
Calle 17 Con 7 a Esquina – Yönetmen: Célline Billard
Yıkımın Günlüğü – Yönetmen: Eduardo Ades
Şehirler – Potansiyel Alan – Yönetmenler: Gusztav Hamos, Katja Pratschke
Daha Güzel Bir Hayat – Yönetmen: Pınar Nadide Okan
Karartılmış Su – Yönetmen: Alireza Dehghan
Yaşam İçin Tasarımlar, Borge Mogensen – Yönetmen: Casper Hoyberg
Sürgün – Yönetmen: Renata Claus
Frei Otto: Geleceğe Yayılmak – Yönetmen: Joshua V. Hassel
Giuseppe Verdi ve Görkem-Yüzyılın Anıtı – Yönetmen: Francesco Campanini
Gözyaşı Yolu – Yönetmen: Engin Türkyılmaz
Bölünemeyen Kentler – Yönetmen: Annamaria Craparotta
Kaç Para – Yönetmenler: Sara Durmuş, Gülşah Keleş
Kobuto – Yönetmen: Peter Behrbohm
Son Çıkış Alexanderplatz – Yönetmen: Hans Christian Post
Ludovico’nun Rüyası – Yönetmen: Annamaria Gallone
Ocean Hill Drive – Yönetmenler: Miriam Gossing, Lina Sieckmann
Tarih Dışı – Yönetmen: Selini Halvadaki
Tarihin Rayları Üzerinde – Yönetmen: Evandro Souza
Opera 130: Bulvar Üzerindeki Saray – Yönetmen: Géza M. Toth
Pallasseum – Görünmez Kent – Yönetmen: Manuel Inacker
Kırmızı Aşı Boya – Kutsal Ateşin Son Bekçileri – Yönetmenler: Tim Drabandt, Fanon Kabwe
Gezgin – Yönetmen: Bulut Rênas Kaçan
Nehir ve Oak (Meşe Adası) – Yönetman: James Malekzadeh
Schayer – Yönetmenler: Jakub Gawkowski, Monika Olszewska
Senza Orfeo – Yönetmen: Ernesta Caviola
Sıradışı İnsanlar – Yönetmen: Orhan Tekeoğlu
Vefa – Yönetmen: Baran Vardar
Wandenkolk – Yönetmen: Bruno Firmino
Kenardaki Dünyalar – Yönetmenler: Thiago B. Mendonça, Renata Jardim
Bisiklet Portreleri – Yönetmen: Sashko Danylenko
Da Vinci Projesi – Yönetmen: Alain Escalle
Habitat – Yönetmen: Marcel Barelli
Kınamaca – Yönetmen: Serdar Koçak
Küçük Şey – Yönetmen: Or Kan Tor
Right Ahead – Yönetmen: Duncan Senkumba
Ölçek – Yönetmen: Amin Rahbar
Labirent – Yönetmen: Mu-Cen, Xie
Urban Audio Spectrum – Yönetmen: Marina Schnider

Özel Gösterim Filmleri:

Sisler Kovulunca – Yönetmen: Suha Arın
Hüseyin Anka ile Sinan’ı Tekrar Yorumlamak – Yönetmen: Suha Arın
Tarlabaşı… Tarlabaşı – Yönetmen: Hilmi Etikan
Edirne – Yönetmen: Hilmi Etikan
İstanbul’a Dair – Yönetmen: Enis Rıza Sakızlı
Anadolu Mirası – Yönetmen: Enis Rıza Sakızlı
Kilit Taşı – Yönetmen: Hasan Özgen
Gelenler, Gidenler ve Kalanlar – Yönetmen: Hasan Özgen
Barış İçin Bir Yer: Kayaköyü – Yönetmen: Hilmi Etikan
Arduvaz – Yönetmen: Savaş Güvezne
Kent Suçları Kent Düşleri – Yönetmen: Bengisu Gençay
Yaralı Tuğla – Yönetmenler: Eduard Zorzenoni, Sue-Alice Okukubo
Villanueva El Diablo – Yönetmen: Juan Andres Bello
İstanbul Hayali – Yönetmen: Perihan Bayraktar
Gözdağı – Yönetmen: Can Dündar
Doğu’nun Uygar Kenti Kars – Yönetmen: Hasan Özgen
Ruina – Yönetmen: Markus Lenz
Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek – Yönetmen: Reyan Tuvi
Aşağı Yukarı Galata – Yönetmenler: Çağan Duran, Ali Uluç Kutal
Villa Mairea – Alvar Aalto – Yönetmen: Rax Rinnekangas
Le Cabanon – Le Corbusier – Yönetmen: Rax Rinnekangas
Tadao Ando – Koshino House – Yönetmen: Rax Rinnekangas
The Melnikov House – Yönetmen: Rax Rinnekangas
Casa Estudio – Luis Barragan – Yönetmen: Rax Rinnekangas
Theo’nun Evi – Yönetmen: Rax Rinnekangas
Bir Yenilginin Anatomisi – Yönetmen Hasan Özgen

Festival filmlerinin ayrıntısı için: http://www.archfilmfest.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Filmler, festivallerin katalog sıralamasına göre listelendirilmiştir.

Kentsel Dönüşüm Filmleri – Fotoröportajlar:
Yönetmen: Fatih Pınar

Ayvansaray
Derbent
Fener-Balat
Gedikpaşa Ayakkabı Esnafı
Haliç Tersaneleri
Haydarpaşa Garı
Kumkapı
Perşembepazarı
Sulukule
Süleymaniye
Tarlabaşı
Yalı Mahallesi-Yenikapı
Zeyrek

Mimarlar Odası filmlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

MO İstanbul 1 Ağustos 2017 Salı

Etkinlikler

Çrş18Eki - 21Eki 1810:00Eki 21IX. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu10:00 - 19:00 (21) Tepekule Kongre ve Sergi MerkeziKategori:Panel-Konferans