Kütüphane

MO İstanbul 23 Kasım 2015 Pazartesi

Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi

Mimarlar Odası üyelerine, mimarlık öğrencilerine ve ilgili araştırmacılara hizmet veren özel konulu bir araştırma ve bilgi merkezidir.

Kütüphane programında arama yapmak için tıklayınız.

Mimarlar Odası üyelerine, mimarlık öğrencilerine ve ilgili araştırmacılara hizmet veren özel konulu bir araştırma ve bilgi merkezidir. Oda’nın belleğini oluşturma doğrultusunda 1987 yılından itibaren yoğun çaba gösterilmiştir. Özellikle Mimar Şener Özler’in bu çalışmalardaki yoğun katkısı sonucu kütüphane ve arşiv, araştırmacıların başvuru kaynağı olmuş, birçok tez ve araştırma raporunda kaynak olarak gösterilmiştir. Şube Yönetim Kurulu, 05.05.2001 tarihinde Şener Özler’in vefatı sonrasında, Mimarlar Odası Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nin adının “Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi” olarak belirlenmesine karar vermiştir.

Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nden nasıl yararlanılır?
Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi; salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 09.00-12.30/13.30-18.00 saatleri arasında Karaköy’deki binamızda mimar, araştırmacı ve öğrencilere bir personelle hizmet vermektedir.

Mekândaki bilgisayarlardan, bina içinden veya okuyucunun bulunduğu herhangi bir ortamdan internet ve Milas Kütüphane Otomasyon Sistemi vasıtasıyla yayın ve arşiv kataloguna erişilebilmektedir.

Merkezimizi yılda ortalama 1000 kişi ziyaret etmektedir.

Kütüphane
Milas Kütüphane programı uluslararası “Marc” veritabanına uygundur ve Dewey Onlu Sınıflama Sistemine göre kodlanmıştır. Katalog arama modülleri eser adı, yazar adı, konu başlığı, demirbaş numarası, yayıncı gibi çoklu arama biçimindedir. Kataloglanan materyaller, kitap, tez, süreli yayın, broşür, bülten, afiş, CD ve kaset gibi yazılı, görsel ve işitsel materyalleri kapsamaktadır.

01.06.2011 tarihinde Yapı Endüstri Merkezi ile yapılan bir protokolle; Yapı Endüstri Merkezi, Bilgi Belge Merkezi’ndeki yayınları Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne bağışlamış olup aktarılan kitap sayısı 3100 adet, süreli yayın başlığı da 80 civarındadır.

Yapı Endüstri Merkezi bağışı dışında, mimar üyelerimizin bağışları yoluyla da Merkezimize kitap ve süreli yayın sağlanmış bulunmaktadır. Merkezimizdeki basılı materyal sayısı 13.650 adettir.

Merkezimizde ayrıca 159 başlık altında süreli yayın bulunmaktadır.

Merkezimiz, Yapı Endüstri Merkezi Bilgi Belge Merkezi’nde bulunan kitap ve dergilerin de bağışlanmasıyla nitelik ve nicelik bakımından gelişmiş olup başta araştırmacılar ve mimarlar için, son derece değerli bir arşiv ve dokümantasyon merkezi olarak hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Merkezimizde; mimarlık, şehir planlama, kent ve konut, yapı malzemesi, teknoloji, enerji, arkeoloji, sanat tarihi, inşaat mühendisliği, peyzaj mimarlığı gibi alanların yanı sıra, Türkiye, İstanbul, hukuk, tarih ve sosyal bilimler konularıyla ilgili özel raflar da bulunmaktadır.

Süreli Yayınlar:
1. A+U
2. Abitare
3. AD (Architectural Design)
4. AJ (Architects’ Journal)
5. Archidek
6. Architectural Digest
7. Architectural Record
8. Architecture
9. Archithese
10. Arkeoloji ve Sanat
11. Arkitekt
12. Arkitektur
13. Arredamento Dekorasyon
14. Arredamento Mimarlık
15. Art+Decor
16. Asansör Dünyası (AD)
17. Atlas
18. Aylık Dış Ticaret Özeti
19. Aylık Ekonomik Göstergeler
20. Aylık İstatistik Bülteni
21. Banyo Mutfak
22. Batıment International
23. Baudoc-Bulletin
24. Best of Best
25. Beton Prefabrikasyon
26. Betonart
27. Bilim ve Teknik
28. Buğday
29. Building Research and Information
30. Businessweek
31. Capital
32. Casabella
33. Cephe
34. Costruire in Laterizio
35. CPI-Concrete Plant International
36. Çağdaş Şehir
37. Çatı ve Cephe
38. Çelik Yapılar
39. Çevre
40. Çimento ve Beton Dünyası
41. DDS
42. Detail
43. Devlet Su İşleri Bülteni
44. Dizayn Konstrüksiyon
45. Docu Bulletin
46. Doğal Gaz (LPG-Fuel Oil)
47. Domus
48. Domus m
49. Doxa
50. Dönemler İtibariyle İmalat Sanayi
51. Dünya İnşaat
52. Ege Mimarlık
53. Ekonomist
54. Exhibition World
55. Foreign Policy
56. Frame
57. Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi
58. Genç Sanat
59. Golf Construction
60. Habitat Ufficio
61. Hauser
62. Hatay
63. Havuz
64. Havuz ve Sauna
65. Hazır Beton
66. Hoch Part Erre
67. Home Art
68. House Beautiful
69. Housing Science and Its Applications
70. I’Architecture d’Aujourd’hui
71. Icon
72. Il Bagno
73. Interior Design
74. Interiors
75. Interni
76. İçmimar
77. İnşaat Dünyası
78. İnşaat Magazin
79. İnşaat Malzeme
80. İnşaat Malzemeleri ve Uygulamaları
81. İstanbul
82. İstanbul Barosu Dergisi
83. İTÜ Dergisi (İTÜ Journal)
84. İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü
85. İTÜ Şehircilik Enstitüsü Dergisi
86. İTÜ Vakfı Dergisi
87. İzolasyon Dünyası
88. JA (The Japan Architect)
89. Kent ve Yaşam
90. Keramikos
91. Kongre Rehberi
92. Konut
93. L’arca
94. Laminart
95. Landscape World
96. Lotus International
97. Maison Française
98. Mark
99. Marketing Türkiye
100. Materia
101. Media Cat
102. Milliyet Sanat Dergisi
103. Mimar
104. Mimar.ist
105. Mimarlık
106. Mimarlık Batı Akdeniz
107. Mimarlık Güney Marmara
108. Mimarlık&Dekorasyon
109. Mimarlıkta Malzeme
110. Mobilya Dekorasyon
111. Mobilya Tekstil
112. MODDA (Turkish Buildings&Decoration)
113. Nalburiye
114. National Geographic
115. Natura
116. Naturel Stone
117. New Zealand Renovation Trends
118. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi
119. Prefabrik Birliği
120. Professional Lighting
121. Raf
122. Recuperare
123. Sanat Çevresi
124. Sanat Tarihi Defterleri
125. Sanayi Üretim İndeksi
126. Seramik
127. Sergistanbul
128. Soğutma Dünyası
129. Şantiye
130. Tabiat ve İnsan
131. Taç
132. Tarih ve Toplum
133. Tasarım
134. Tasarım Merkezi Dergisi
135. Taş Dünyası
136. Termodinamik
137. Tesisat
138. Tesisat Mühendisliği
139. Tesisat Pazarlama
140. The Architectural Review
141. The Plan
142. TİMDER
143. TİM-SE
144. Toplumsal Tarih
145. Toptan Eşya ve Tüketici Fiyatları Aylık İndeks Bülteni
146. TTMD
147. Türk İnşa
148. Türkiye Mühendislik Haberleri
149. Türkiye Temel Ekonomik Göstergeler
150. Urban Land
151. Villa Giardini
152. Wall Paper
153. Wer, Bauen+Wohnen
154. Wettbewerbe Aktuell
155. XXI
156. Yalıtım
157. Yapı
158. Yapı Kimyasalları
159. Yapı Malzeme

Arşiv
Merkezimizde arşiv malzemesi mekânsal olarak ayrılmış olup görsel-işitsel materyaller 2200 adet kadardır.

Katalog kaydında, içindekiler bölümüne materyalin fotoğraf, film ya da TV programından hangisi olduğu eklenmiş, içlerinde kasetleri olanlar da otomasyon programına dahil edilerek ilgili CD ve DVD ile ilişkilendirilmiştir. Kişi adı, eser adı ve konu başlığı ile tarama yapıldığında etkinlik kasetlerine, CD’lerine ve DVD’lere ulaşılabilmektedir.

Kentin belleğini oluşturmak amacı ile binlerce fotoğraf, araştırmacıların bilgisine sunmak üzere arşivimize kazandırılmıştır.

Film arşivimizde; mimarlık, kentleşme, göç, İstanbul, kentsel dönüşüm, kentsel dönüşümün sosyal boyutu, arkeolojik sit alanları, kültürel, endüstriyel ve tarihsel koruma, doğal koruma, HES’ler ve toplumsal yansıması, insan öyküleri gibi belgesel filmler ile canlandırma filmleri bulunmaktadır.

Ayrıca “Mimarlık ve Kent Filmleri” gösterimi kapsamındaki tüm filmler ve “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali”ne katılan tüm filmler arşivimizde yer almaktadır.

Oda etkinlikleri ile ilgili videolar, basın yayın organlarında Oda’yı temsil eden yöneticilerimizin yer aldığı programların kayıtları, fotoğraflar arşivde bulunan diğer dokümanlardır.

Belgesel filmleri ve diğer dokümanları merkezimizin bilgisayarlarında izlemek mümkündür. Belgesel filmler için, toplu gösterim konusunda önceden talepte bulunulduğunda, merkezimizin içinde yer alan Prof. Orhan Şahinler Sinema Salonu’nda toplu gösterim yapılabilmektedir.

Diğer belgelere web üzerinden ulaşabilmek için ayrıca bir çalışma yürütülmektedir.

Şube yöneticilerimiz tarafından düzenli olarak takip edilen ve incelenen günlük gazetelerden Mimarlar Odası’nın ilgi alnına giren sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel ve mimarlıkla ilgili bütün haberler kesilip konularına göre sınıflandırılarak arşiv programına aktarımı düzenli olarak sürdürülmektedir.

Arşivimizde yer alan bazı filmler:
Caria’nın Issız Tanığı: Stratonikeia – Yönetmen: Serdar Karakaya
İstanbul – Yönetmen: Deniz Kana
Büyük Londra Oteli – Yönetmen: Nazmiye Karadağ
Doğan Apartmanı – Yönetmen: Nazmiye Karadağ
Bozcaada – Yönetmen: Ethem Özgüven
Kuledibi Sokak No: 23 – Yönetmen: Aysim Türkmen
Entropi – Yönetmen: Ozan Özdilek
Göç – Yönetmen: Şenol Çöm, Havva Şahin
Kapının Ardında – Yönetmen: Tamer Karakulak
Mardin ya da Şahmeran Çemberi – Yönetmen: Haluk Koçoğlu
Down-Under – Yönetmen: Güven Çatak
X – Yönetmen: Özgür E. Arık
Eski Yenimahalle – Yönetmen: Hamit Annak
Makinelerin İsyanı – Yönetmen: Dağhan Celayir
Başka Diyarların Çocukları – Yönetmen: Nazlı Eda Noyan, Dağhan Celayir
Kır-ı-kkonaklar – Yönetmen: Kamil Mingü, Özge Tığlı
Hoşçakal – Yönetmen: Murat Balkı
Arka Bahçede Yıkım – Yönetmen: Murat Balkı
Gecekondu – Yönetmen: Ebru Karaca
Beyoğlu 24 – Yönetmen: Önder İnce
Bu da Benim Kentim – Yönetmen: Ayce Kartal
Olmak ve Sahip Olmak – Yönetmen: Gaspar D. Pomares
A18One – Yönetmen: Padelis Frantzis
Kredi – Yönetmen: Lina Theodorou
İthalat-İhracat – Yönetmen: Eren Önsöz
Tallaght – Yönetmen: Lilli Kuschel, Anna Fiedler
B720-İşleyişin Metotları – Yönetmen: Francisco Dulanto
Bir Sosyalist, Bir Mimar ve Gökdelen – Yönetmen: Fredrik Gertten
200.000 Hayalet – Yönetmen: Jean-Gabriel Périot
Kuş Evi – Yönetmen: Khoo Eng Yow
Michael Scott-Değişen Bir Adam – Yönetmen: Ciarin Scott
Le Corbusier ve Hindistan – Yönetmen: Manu Rewal
Triton’da Notlar – Yönetmen: Spiros Papadopoulos
Atina’dan Görüntüler-Bir Şehir Senfonisi – Yönetmen: George Spanos
Çift Başlı Ejderha – Yönetmen: Jadwiga Kocur, Leszek Ptaszynski
Osman’ın Bahçesi – Yönetmen: Cristovao Reis
Obras – Yönetmen: Hendrick Dusollier
Kayıp Mülk Hong Kong – Yönetmen: Bin Chuen Chol
Gezinti – Yönetmen: Calin Dan
Peki Ya Londra – Yönetmen: Rıza Kıraç
Strabon’un İzinde – Yönetmen: Ufuk Güral
Akvaryum – Yönetmen: Denizcan Yüzgül
Fıkra – Yönetmen: Şenol Çöm
Hasta – Yönetmen: Şenol Çöm
Köy Odaları – Yönetmen: Murat Aytaş
Bir Gençlik Hikâyesi – Yönetmen: Erinç Ulusoy
Hekate’nin Kutsal Kenti Lagina – Yönetmen: Serdar Karakaya
Huzur – Yönetmen: Ebru Karaca
Klonistan – Yönetmen: Ayce Kartal
Bir Han Hikâyesi – Yönetmen: Zeliha Kaya
Satılık – Yönetmen: Mustafa Karakaya
Aliş Harikalar Diyarında – Yönetmen: Özgün Dilek
Anoptikon – Yönetmen: Mehmet Şakir Arslan
Tanrılar, Karakterler, Yapılar – Yönetmen: Erdem Şimşek
İstanbul’un Rengi: Erguvan – Yönetmen: Tunahan İlbars
Keşfetmeyi Denemek: Kaniş Karumu – Yönetmen: Ali Canlar
Sinope’nin Yolculuğu – Yönetmen: Ali Canlar
Gül Yabani – Yönetmen: Hamit Annak
Bir Beygir Hikâyesi – Yönetmen: Başol Özyayla
İstanbul’da Hareketin Ritmi – Yönetmen: Ceki Duşi
Göç – Yönetmen: Ezgi Bakçay Çolak
Akış – Yönetmen: Dağhan Celayir
Doble Forza – Yönetmen: Lorenzo Tripodi, Manuela Conti
Popüler İtalyan Bankı – Yönetmen: Werther Germondari
Özgürlük Salonu – Yönetmen: Paddy Cahill
Slide-in – Yönetmen: Saul Metzstein
Mimarlık XX – Csontos Janos
Bağış Aranıyor – Yönetmen: Luts Heineking
Gizli Güzel – Yönetmen: Mohsen Khodabandeh
Rwanda’nın Çiçekleri – Yönetmen: David Munoz
Muhtar Hanım – Yönetmen: Didem Şahin
4857 – Yönetmen: Petra Holzer, Selçuk Erzurumlu, Ethem Özgüven
Mezra Ezidiya – Yönetmen: Rodi Yüzbaşı
Mimar Kemaleddin Bey – Yönetmen: Veysel Cihan Hızar
35’de 3 – Yönetmen: Tuna Yılmaz, Murat Eldem
Bir Düş Mekânı, Müze – Yönetmen: Melek Demir
Melih Gökçek ve Demokrasi – Yönetmen: Burkay Doğan
Üzüm Kokan Öncü Toprak: Buca – Yönetmen: Efgan Erden
Çığlık – Yönetmen: Ahmet Bikiç
Gök Kuşağı – Yönetmen: Mustafa Karakaya
Fenerin Ardındaki Şehir – Yönetmen: Cenk Demirkıran, Gökçe Kaan Demirkıran
Afyonkarahisar’da Canlanan Tarih – Yönetmen: Hakan Yılmaz
8’den 8’e Sahildekiler – Yönetmen: Orkide Ünsür
Tarlabaşı’nda Neler Oluyor – Yönetmen: Timurtaş Onan, Selin Şahin
Kelebeğin Göçü – Yönetmen: Merve Tutaşı
Parlak Gelecek – Yönetmen: Hamit Annak
Bir Kentin Pornografisi – Yönetmen: Burkay Doğan
Kafalar – Yönetmen: Sezin Ermiş
Hipodermik – Yönetmen: Şenol Çöm
Kadınları Beklerken – Yönetmen: Estephan Wagner
Ocakta Belki – Yönetmen: Diogo Costa Amarante
Çarşıda Bir Gün – Yönetmen: Jalal Mehmannavaz
Su Kentleri – Yönetmen: Jaana Puhakka
Motorşehir – Gianni Cipriano, Yusuf Sayman
Araf – Yönetmen: Serdar Çetinkaya
Bölge – Yönetmen: Güliz Sağlam, Feryal Saygılıgil
Duvar – Yönetmen: Deniz Oğuzsoy, Emre Karadaş
İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları – Yönetmen: Nezahat Gündoğan
İstanbul’un Ses’i – Yönetmen: Cengiz Tünay
Kâğıt Hane – Yönetmen: Belgin Cengiz, Oğuz Karabeli
Kahpe Devran – Yönetmen: Cahit Çeçen
Kısır Döngü – Yönetmen: Aksel Zeydan Göz
Mada – Yönetmen: Musa Ak
Mekân Akrep; Zaman Yelkovan “İstanbul’un Eşref Saati” – Yönetmen: Şenol Şen
Miraz-Umut – Yönetmen: Rodi Yüzbaşı
Olmasa – Yönetmen: Filiz Gazi
Sadece Adı Kaldı Elimizde: Kortejolar – Yönetmen: Raşel Meseri, Nitsa Çukurel
Selahattin’in İstanbul’u – Yönetmen: Aysim Türkmen
Son Kumsal – Yönetmen: Rüya Arzu Köksal
Toz – Yönetmen: Petra Holzer, Selçuk Erzurumlu, Ethem Özgüven
Köprüler Yapmak – Yönetmen: Velid Gagula
İnsan, Kendi Kafesini Taşıyan Tek Kuştur – Yönetmen: Claude Weiss
Altından Beton – Yönetmen: Guy Adam Ailion
Döngüdöngü – Yönetmen: Patrick Bergeron
Parti Duvarları – Yönetmen: Pedro Mesquita
Yeni Ten – Yönetmen: Clara Elalouf
Priştine-Bir Kentin Istırabı – Yönetmen: Astrit Hajrullahu
Son Ayinler – Yönetmen: Yasmine Kabir
Avrupa’nın Krizi – Yönetmen: Jadwiga Kocur
İstanbul’un Tam Kalbi – Yönetmen: Nuray Demir, Marius Ertelt
Üç Üzgün Kaplan – Yönetmen: David Munoz
Başka Dünya Yok – Yönetmen: Hüseyin Aydın
Benim Ali Sami Yenim – Yönetmen: Dîdem Şahin
Bir Adım Ötesi – Yönetmen: Tülin Dağ
Bir Avlu Bir Kent – Yönetmen: Canan Altınbulak
Dara’nın Küçük Bilgeleri – Yönetmen: Veysel Cihan Hızar
Davutpaşa’nın Külleri – Yönetmen: Ayten Başer
Doğa Nöbeti – Yönetmen: Enis Küçükdoğan
Doğu’nun Kırmızı Kenti – Yönetmen: Tülin Erarslan
Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir – Yönetmen: İmre Azem
Göç – Yönetmen: Mehmet Özgür Candan
Herkes Uyurken – Yönetmen: Erdem Murat Çelikler
Magnus Nottingham – Yönetmen: Ayce Kartal
Ofsayt – Yönetmen: Reyan Tuvi
Son Kale – Yönetmen: Zuhal Akmeşe
Tetrist – Yönetmen: Mesrure Melis Bilgin
Urbanbugs – Yönetmen: Aykut Alp Ersoy
Yılkı Atları – Yönetmen: Muhammet Çakıral
Yörümeyenler – Yönetmen: Sadık Ziya Zehir
Patırtıya Yer Vermek – Yönetmen: Eray Çaylı
Archicoustics-Sesli Bir Mimarlık – Yönetmen: Paul Michielsen
Babil – Yönetmen: Hendrick Dusollier
Bir Fabrikanın Hikâyesi: Yıkmak ve Yapmak – Yönetmen: Jacobo Sucari
Sonsuz Jest – Yönetmen: David Munoz
Nekropolis – Yönetmen: Kerstin Gramberg
Le Havre’dan Gelen Kartlar – Yönetmen: Françoise Poulin-Jacob
Susamışlık – Yönetmen: François Vogel
Yarım Kalmış İtalya – Yönetmen: Benoit Felici
Çin’de Kentleşme-Mutluluk Her Yerde – Yönetmen: David Lingerak
Ne Tuzlu Bir Göldü Benim Gölüm – Yönetmen: Hassan Ghahremani
Annem Barış İstiyor – Yönetmen: Aziz Çapkurt
Büyük Aşıklar – Yönetmen: Nagihan Çakar
Çirkin Ördek Yavrusu – Yönetmen: Abdurrahman Öner
Geçmiş Mazi Olmadı – Yönetmen: Mehmet Özgür Candan
Manastır Doğum Yerim – Yönetmen: Yasin Ali Türkeri
Ordu’da Bir Argonot – Yönetmen: Rüya Arzu Köksal
Sisler Kovulunca – Yönetmen: Suha Arın
Hüseyin Anka ile Sinan’ı Tekrar Yorumlamak – Yönetmen: Suha Arın
Tarlabaşı… Tarlabaşı – Yönetmen: Hilmi Etikan
Edirne – Yönetmen: Hilmi Etikan
İstanbul’a Dair – Yönetmen: Enis Rıza Sakızlı
Anadolu Mirası – Yönetmen: Enis Rıza Sakızlı
Kilit Taşı – Yönetmen: Hasan Özgen
Gelenler, Gidenler ve Kalanlar – Yönetmen: Hasan Özgen
Barış İçin Bir Yer: Kayaköyü – Yönetmen: Hilmi Etikan
Arduvaz – Yönetmen: Savaş Güvezne
Kent Suçları Kent Düşleri – Yönetmen: Bengisu Gençay

Kentsel Dönüşüm – Fotoröportajlar
Yönetmen: Fatih Pınar
Ayvansaray
Derbent
Fener-Balat
Gedikpaşa Ayakkabı Esnafı
Haliç Tersaneleri
Haydarpaşa Garı
Kumkapı
Perşembepazarı
Sulukule
Süleymaniye
Tarlabaşı
Yalı Mahallesi-Yenikapı
Zeyrek

MO İstanbul 23 Kasım 2015 Pazartesi

Etkinlikler

Pzt5Haz - 30Haz 519:00Haz 30Sergi: PERA'da Denize Sıfır19:00 - 23:00 (30) TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent ŞubesiEtkinlikler:Sergiler