EKB Uzmanlığı “BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi Duyurusu

MO İstanbul 11 Temmuz 2017 Salı

EKB Uzmanlığı “BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi Duyurusu

 

Değerli Meslektaşlarımız,

 

“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”nin binalar için zorunlu kıldığı Enerji Kimlik Belgesi’ni düzenleme yetkisi veren “Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı” sertifika programları TMMOB Mimarlar Odası SMGM tarafından 2011 Temmuzu’ndan bu yana yürütülmektedir.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü, BEP-TR’nin internetten bağımsız, çizim destekli ve yenilenebilir kaynakları içeren 2. versiyonunu 20 Temmuz 2017 itibarıyla kullanıma açacaktır.

 

BEP-TR’nin aktif kullanıcısı olan EKB Uzmanlarının 20 Temmuz sonrası mağduriyet yaşamaması için 1 günlük “BEP-TR 2 Oryantasyon” eğitimine katılarak yeni “BEP-TR 2” şifrelerini edinmeleri gerekmektedir.

 

Mimarlar Odası yetkili Şubelerince açılması planlanan Oryantasyon eğitimleri ve tarihleri “SMGM Eğitim ve Etkinlik Takvimi”nden (http://www.mo.org.tr/smgm) güncel olarak takip edilebilir. (EK 1)

 

Bilgi edinmek ve kayıt yaptırmak üzere Şubelere ulaşmak için güncel iletişim bilgilerine Mimarlar Odası web sitesinin Mimarlar Odası / Şube ve Temsilcilikler menüsünden erişilebilir. (http://www.mo.org.tr/?sayfa=mop&sub=st)

 

BEP-TR 2 Oryantasyon” eğitimine katılım koşulları ise aşağıda bilgilerinize sunulmuştur:

 

• Oryantasyon eğitimi, yalnızca “EKB Uzmanlığı” eğitimini daha önce alarak sınavı başarıyla geçen EKB Uzmanları’na yöneliktir.

(BEP-TR 2’yi kapsayan “EKB Uzmanlığı” temel eğitimleri ise yakın zamanda açılmaya başlanacaktır.)

 

 • Mimarlar Odası bünyesindeki Oryantasyon eğitimlerine, temel eğitimlerini başka kurumdan almış olsalar da Mimar veya Mühendis Uzmanların tümü katılabilir. Ancak şifre yenilenmesinde güncel yetki belgelerinin sorgulanma kolaylığı ve güvenliği açısından, özellikle Temmuz ayındaki eğitimlerde yetki belgesi sahibi Mimar katılımcılara –gerektiğinde- öncelik verilecektir.

(Kurumumuzdan eğitim almış Mühendis Uzmanların bağlı bulundukları Odalarındaki eğitimlere başvurmaları mümkündür. EMO, İMO ve MMO’ya Üyelerinin katılımcı listeleri ve bilgileri iletilmiştir.)

 

• Oryantasyon eğitimleri sonrasında Bakanlıkça doğrudan katılımcıya e-posta ile iletilecek olan yeni şifreler, BEP-TR 2 devreye girdiğinde kullanılmaya başlanacak, mevcut şifreler o tarihe kadar devrede kalacak olan BEP-TR I’de kullanılmaya devam edecektir.

 

• Oryantasyon eğitimine katılım öncesinde veya sonrasında, BEP-TR 2 programının kullanımına ilişkin yardımcı videolar ve rehber http://beptr.csb.gov.tr/bep-web adresinden indirilerek izlenebilir.

 

• Oryantasyon eğitimi katılımcılarının kişisel dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmesi gereklidir.

 

• Oryantasyon eğitimi sınavsızdır.

 

• 1 gün 8 saatlik “BEP-TR 2 – Oryantasyon” eğitimine katılım bedeli 100 TL’dir.

 

EK 2’teki tabloda katılımcıların durumlarına göre istenecek bilgi ve belgeler özetlenmiştir. Bakanlığa yapılacak eğitim açma başvurusunda kullanılacağı için, bu bilgi ve belgeler eğitim öncesinde kayıt aşamasında Şube’ye mutlaka teslim edilmelidir.

 

• Oryantasyon eğitimi katılımcıları, kayıt aşamasında Dijital Bilgi Formu’nu (EK 3) doldurmalı ve Şube sistem veya belgeler üzerinden bilgileri kontrol ederek doğrulamalıdır.

 

Saygılarımızla,

TMMOB Mimarlar Odası

EK-1

EK-2

EK-3

MO İstanbul 11 Temmuz 2017 Salı

Etkinlikler

Cts30Eyl10:00- 18:00Konutlarda Yangın Güvenliği Panel-Forumu10:00 - 18:00 Perpa Ticaret Merkezi A Blok 14. Kat Konferans Salonu Şişli/İstanbulKategori:Diğer Etkinlikler

Çrş4Eki16:00- 18:00Mimar Binnur Miniç Kitap Tanıtım Günleri'nde16:00 - 18:00 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent ŞubesiKategori:Panel-Konferans

Çrş18Eki - 21Eki 1810:00Eki 21IX. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu10:00 - 19:00 (21) Tepekule Kongre ve Sergi MerkeziKategori:Panel-Konferans

Prş16Kas - 17Kas 1610:00Kas 17Mimarlık ve Eğitim Kurultayı IX/ “Türkiye Mimarlık ve Eğitim Politikaları”10:00 - 19:00 (17) ODTÜKategori:Panel-Konferans